MALATYA PİLOT ADLİYE ZİYARETİ

İlk iki çalışma grubu son saha ziyaretlerini Malatya’da yapmıştır.

Uzman heyetimiz Malatya Adliyesinde gerçekleştirdiği ziyaret sırasında hakim, savcı ve avukatlarla görüşmeler yapmış ve kendileri ile ceza adalet sisteminin işleyişi ve ihtiyaçlarına dair istişarede bulunmuştur. Bu görüşmelerde temsili dava dosyaları incelenmiş ve adli kolluk ve savcılık arasındaki ilişki, koruma tedbirlerinin uygulanması, delil toplama, telefon dinleme, kötü muamele, yaralama ve adam öldürme olaylarının etkin soruşturması, otopsi ve adli tıp konuları ele alınmıştır.

Ayrıca adli tıp uzmanları ile mülakatlar yapılmış ve adli tıp kurumunun bilirkişilik rolü, uzmanlık alanlarında hazırladığı raporlar ve otopsi konularında bilgi alınmıştır.

Tutuklamaya alternatif tedbirlerin uygulanması ve raporlanması konusunda Denetimli Serbestlik Bürosundan yetkililerle görüşülmüş ve bu uygulamaların nasıl yaygınlaştırılabileceği konusunda fikir alış verişinde bulunulmuştur. Heyetimiz ayrıca Malatya Barosu ve Beydağ Polis Merkezini de ziyaret edip, avukatlar ve emniyet mensupları ile uygulamada yaşanan sıkıntıları konusunda görüşmeler yapmıştır. Bu ziyaretin sonucunda uzmanlarımız Türk ceza adalet sisteminin ihtiyaçlarına yönelik tespit, gözlem ve tavsiyelerini ayrıntılı olarak nihai raporlarında sunmuşlardır.

 

 


Bu Proje Avrupa Birliği, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Konseyi tarafından ortak olarak finanse edilmekte ve Avrupa Konseyi tarafından yürütülmektedir.
Merkezi Finans ve İhale Birimi bu Projenin Sözleşme Makamıdır.