ALMANYA ÇALIŞMA ZİYARETİ
 

Avrupa standartları ile uyumlu olarak Türk Ceza Adalet Sisteminin geliştirilmesini temin etmek ve ceza alanında insan hakları standartlarının uygulanmasını sağlamak amacıyla Bakanlığımız ve diğer paydaş kurumlarca yürütülen “Türk Ceza Adalet Sisteminin Etkinliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, soruşturma sürecinde adli tıp raporlarının hazırlanması ve değerlendirilmesi, yaşama hakkı ve işkence yasağının ihlali sonucu meydana gelen olaylarda etkin soruşturma yöntemi, ölü muayene ve otopsi konu başlıklarına yönelik olarak en iyi uygulamaları yerinde görmek amacıyla 27 ilâ 30 Mayıs 2013 tarihleri arasında Almanya’ya resmi bir çalışma ziyareti düzenlenmiştir. Ziyarete katılan heyette, heyet başkanı olarak Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı Aytekin SAKARYA, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanları Fuat Pembeçiçek ve Fatih KOÇAK, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimleri Ayfan PISIL ve Burcu AYKAR, Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü İnsan Hakları Daire Başkanlığı Tetkik Hâkimi Abdülkadir KARAARSLAN, Adli Tıp Kurumu Başkan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Hızır ASLIYÜKSEK, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kemal DEMİRDÖN, Seferihisar Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet YAVUZ, HSYK Tetkik Hâkimi Hasan ÖZDEMİR, Yargıtay Tetkik Hâkimi Mehmet KÖSE, İzmir Cumhuriyet Savcıları Mustafa ÖZTÜRK ve Arif Hikmet ORUÇ, Ankara Cumhuriyet Savcısı Hakan BÜYÜKABACI, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcıları Doğan GEDİK ve Ahmet ÇEKİÇ, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Sedat ÖZCAN ve Av. Onur TATAR yer almışlardır.

Çalışma ziyaretinin ilk gününde Lübeck Bölge Mahkemesi Başkan Yardımcısı Sn. Hartmut Schneider ve Oldenburg Yerel Mahkemesi Ceza Hukuku Hâkimi Sn. Thore Böttger heyetimizi Bölge Mahkemesi binası önünde karşılamış olup, sonrasında Mahkemeye ait eğitim binasına geçilmiştir. Günün ilk yarısında Yerel Mahkeme Hâkimi Sn. Thore Böttger polis memurları tarafından güç kullanımını bir vaka çalışması üzerinden örneklendirerek açıklamaya çalışmıştır. Günün ikinci yarısında ise, Lübeck Yerel Mahkemesi Soruşturma Hâkimlerinden Sn. Hentschel tutuklama müessesi ve tutuklamaya fiziksel uygunluk konusundaki sunumunun ardından, Schleswig-Holstein Savunma Avukatları Derneği Başkanı Sn. Mrob Alman sisteminde savunma avukatının statüsü ve polis şiddetine karşı sanık hakları hakkında bilgi vermiştir. Yine Lübeck Yerel Mahkemesi Hâkimi Sn. Mrs. Franke kadına karşı şiddet, şiddete karşı korunmayla ilgili mevzuat konu başlıklı sunumuyla katkıda bulunmuştur. Günün sonunda soru cevap şeklinde çalışma ziyareti katılımcılarını aydınlatacak tartışmalı hususlara açıklık getirilmiştir.

Ziyaretin ikinci gününde, Lübeck şehrinden karayolu ile Schleswig-Holstein Eyaletine geçilerek Eyalet Mahkemesi ziyaret edilmiştir. Heyetimizi karşılayan Eyalet Mahkemesi Başkanı Sn. Mrs. Fölster ve Başsavcı Sn. Müller kısa bir açılış konuşması gerçekleştirdikten sonra, Eyalet Mahkemesi Hâkimi Sn. Schiemann ve Kıdemli Savcı Prof. Dr. Güntge, ölüm olaylarının savcılık tarafından etkin soruşturulması konularında sunumlarını gerçekleştirmişlerdir. Günün ikinci yarısında ise; Başsavcı Sn. Döpper’in, savcılık ofisinin yapısı ve işleyişi, savcılık ve polis işbirliği hususlarındaki konuşmasının ardından heyet üyelerimiz eğitici oldukları konularla ilgili soru sorma imkânı bulmuşlardır. Daha sonra Savcı Mrs. Führer eşliğinde heyetimizce Eyalet Mahkemesi binası gezilmiştir.

Ziyaretin üçüncü günüde, Lübeck Bölge Mahkemesi eğitim dairesinde Kıdemli Savcı Sn. Möller cinayet soruşturmaları hakkında, Adli Tıp Kurumu Asistan Tıbbi Direktörü Sn. Dr. Gerling ise, ölüm sebeplerinin araştırılması ile ilgili hususlarda sunumu gerçekleştirdikten sonra heyet üyelerimizin sorularını cevaplandırmışlardır. Üçüncü günün öğleden sonraki bölümünde ise Savcı Sn. Ihde, polis şiddeti konulu sunumunun ardından Lübeck Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Başkomiser Sn. Witt, gözaltındaki yaralamalar hakkında açıklamalarda bulunmuştur. Ardından heyetimiz Lübeck Bölge Mahkemesi Başkan Yardımcısı Sn. Hartmut Schneider ve Oldenburg Yerel Mahkemesi Ceza Hukuku Hâkimi Sn. Thore Böttger eşliğinde Bölge Mahkemesi duruşma salonlarını ve Mahkeme binası içerisinde bulunan nezarethane odalarını gözlemlemişlerdir.

Çalışma ziyaretinin son gününde ise; Lübeck Bölge Mahkemesi eğitim dairesinde Lübeck Yerel Mahkeme Başkanı Prof. Dr. Sn. Rose, Alman Ceza Hukuku alanında sorgulama yöntemlerine değindikten sonra, Lübeck Bölge Mahkemesi Başkanı Sn. Gramman, yargı etiği konulu sunumuyla heyetimizi bilgilendirmiştir.
Ziyaretin öncesinde soruşturma sürecinde adli tıp raporlarının hazırlanması ve değerlendirilmesi, yaşama hakkı ve işkence yasağının ihlali sonucu meydan gelen olaylarda etkin soruşturma yöntemi, ölü muayene ve otopsi konu başlıklarına yönelik soruların cevaplarının heyet tarafından Almanya ceza sisteminin anlaşılmasına ışık tutacak şekilde araştırılması ve Avrupa Birliğine üye olan bir ülkenin sahip olduğu standartların yerinde görülmesi adına resmi çalışma ziyareti faydalı olmuştur. Ziyarete ilişkin ayrıntılı rapor en kısa sürede hazırlanıp paylaşılacaktır.

 

 


Bu Proje Avrupa Birliği, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Konseyi tarafından ortak olarak finanse edilmekte ve Avrupa Konseyi tarafından yürütülmektedir.
Merkezi Finans ve İhale Birimi bu Projenin Sözleşme Makamıdır.